Winners from Previous Years

The winner of every Stotesbury Cup Regatta race since the first race in 1927 is listed here. Send any corrections or omissions to Clete Graham.

Boys Senior Eight – Edward T. Stotesbury Cup

Boys Lightweight Eight – James R. Muldowney Memorial Trophy

Boys Midweight Eight

Boys Junior Varsity Eight – Red Lion Trophy

Boys Junior Eight – Charlie Butt Trophy

Boys Second Eight – Hammer Trophy

Boys Third Eight

Boys Freshman Eight – Robert W. Suter Trophy

Boys Senior Four – Kings Club Cup

Boys Lightweight Four – Bill Belden Award

Boys Midweight Four

Boys Four w/o Cox

Boys Junior Varsity Four

Boys Junior Four – George Mattson Trophy

Boys Second Four

Boys Senior Quad – Sonzogni Trophy

Boys Junior Quad – George C. Hines Trophy

Boys Freshman Quad – The Jack and Nancy Seitz Trophy

Boys Pair w/o Cox

Boys Pair w/Cox

Boys Senior Double – Charles L. McIlvaine Trophy

Boys Lightweight Double – Barker Trophy

Boys Junior Double – Undine Cup

Boys Senior Single – John B. Kelly Award

Boys Senior 145 lb. Single

Boys Junior Single – Jim Barker Cup

Girls Senior Eight – Robert Engman Trophy

Girls Second Eight – Ireland Chamber of Commerce USA Cup

Girls Junior Eight – Dee Campbell Trophy

Girls Midweight Eight

Girls Lightweight Eight – Steven Weir Trophy

Girls Freshman Eight – T.C. Williams Freshman Coach Award

Girls Senior Four – Airley Cup

Girls Lightweight Four – Phyllis Graham Trophy

Girls Junior Four – The Elizabeth Plate

Girls Senior Quad – Brides Plate

Girls Junior Quad – Ruth Robinhold Trophy

Girls Freshman Quad – Past Presidents Trophy of Conestoga HS Crew

Girls Senior Double – Lovey Farrell Award

Girls Lightweight Double – Larry Kieffer Trophy

Girls Junior Double – Patrick J. O’Rourke Memorial Trophy

Girls Senior Single – Ana Tamas Knecht Trophy

Girls Single – 1/4 mile Dash

Girls Junior Single – Nora C. O’Rourke Memorial Trophy

Adaptive Double – Isabel Bohn Trophy


 

Boys Senior Eight – Edward T. Stotesbury Cup

1927 West Catholic H.S. 5:08.3 ?

1928 West Catholic H.S. 5:16.6

1929 West Catholic H.S.

1930 West Catholic H.S. 5:02.6

1931 West Catholic H.S. 5:15

1932 Roman Catholic H.S. 5:08

1933 West Catholic H.S. 5:13.2

1935 Hun School 5:12.2

1936 West Catholic H.S. 5:22.8

1937 Hun School 5:16.6

1938 Hun School 5:16.0

1938 Hun School 5:16

1939 Hun School 5:11.8

1940 Hun School 5:13.6

1941 Hun School 5:33

1942 West Catholic H.S. 5:25.8

1943 St. Andrew’s School 4:58.6

1944 Roman Catholic H.S. 5:33

1945 Penn Charter School 4:31

1946 La Salle H.S.

1947 La Salle H.S. 5:33.6

1948 La Salle H.S. 4:34

1949 Washington-Lee H.S. 5:31.4

1950 Washington-Lee H.S. 4:56.4

1951 La Salle H.S. 4:58.3

1952 George Washington H.S. 5:06

1953 Washington-Lee H.S. 4:32.2

1954 Washington-Lee H.S. 5:06.4

1955 St. Joseph’s High School 5:04.8

1956 George Washington H.S. 5:49.8

1957 Washington-Lee H.S. 5:01.8

1958 Washington-Lee H.S. 5:13.2

1959 Washington-Lee H.S. 5:24

1960 Washington-Lee H.S. 5:18

1961 Monsignor Bonner H.S. 5:01.5

1962 Washington-Lee H.S. 5:11

1963 Washington-Lee H.S. 4:58.6

1964 Washington-Lee H.S. 5:23

1965 Washington-Lee H.S. 5:16.4

1966 La Salle H.S. 5:23.9

1967 Washington-Lee H.S. 5:10

1968 J.E.B. Stuart H.S. 4:46.7

1969 Washington-Lee H.S.

1970 Holy Spirit H.S. 4:48.4

1971 St. Andrew’s School 4:56.2

1972 Kent School 4:35.4

1973 Ridley College 4:40

1974 Holy Spirit H.S 4:30.5

1975 Ridley College

1976 Holy Spirit H.S. 4:49.4

1977 Ridley College

1978 Ridley College 4:20.5

1979 West Park S.S. 4:12

1980 Kent School 5:03.6

1981 Holy Spirit H.S. 3:53

1982 Holy Spirit H.S. 4:25.0

1983 Ridley College

1984 Ridley College 4:28.0

1985 Ridley College 4:26.4

1986 Kent School 4:37.8

1987 St. Joseph’s Prep 4:32.03

1988 Redwood H.S., 4:26.4

1989 Redwood H.S. 4:30.90

1990 La Salle H.S. 4:37.09

1991 St. Andrew’s School 4:20.04

1992 St. Joseph’s Prep 4:11.73

1993 La Salle H.S. 4:53.42

1994 Atlantic City H.S. 4:25.66

1995 St. Joseph’s Prep, 4:18.2

1996 Atlantic City H.S. 4:26.10

1997 St. Joseph’s Prep 4:45.59

1998 St. Mary’s Prep, 4:10.97

1999 St. Joseph’s Prep, 4:18.66

2000 St. Joseph’s Prep, 4:05.53

2001 St. Joseph’s Prep, 4:20.38

2002 Holy Spirit H.S., 3:36.12

2003 Holy Spirit H.S., 4:19.70

2004 Thomas Jefferson H.S., 4:39.78

2005 St. Joseph’s Prep, 4:22.46

2006 Thomas Jefferson H.S., 4:43.18

2007 Thomas Jefferson H.S., 4:18.86

2008 St. Joseph’s Prep, 4:33.55

2009 E.L. Crossley S.S., 4:41.03

2010 St. Joseph’s Prep, 4:16.51

2011 St. Albans, 4:07.63

2012 Gonzaga College H.S., 4:06.69


 

Boys Lightweight Eight – James R. Muldowney Memorial Trophy

1972 Holy Spirit H.S., 4:58

1973 West Park H.S., 4:57

1974 Holy Spirit H.S., 4:42

1975 Fort Hunt H.S., 4:31.5

1976 J.E.B. Stuart H.S, 4:59

1978 St. Joseph’s Prep, 4:22

1979 St. Joseph’s Prep, 4:35

1980 Msgr. Bonner H. S., 5:03

1981 St. Joseph’s Prep, 4:18

1982 Holy Spirit H.S., 4:42

1984 Holy Spirit H.S., 4:53

1985 Msgr. Bonner H.S.,4:56

1986 St. Joseph’s Prep., 4:55.1

1987 Upper Canada, 4:48.14

1988 T.C. Williams, 4:41.1

1989 Msgr. Bonner H.S., 4:38.44

1990 Washington-Lee H.S., 4:54.07

1991 A.N. Myer S.S., 4:32.12

1992 Monsignor Bonner H.S., 4:25.12

1993 St. Joseph’s Prep., 5:16.29

1994 La Salle H.S., 4:28.71

1995 La Salle H.S., 4:38.8

1996 La Salle H.S., 4:38.70

1997 St. Joseph’s Prep, 5:05.90

1998 St. Joseph’s Prep, 4:24.82

1999 St. Joseph’s Prep, 4:33.74

2000 St. Joseph’s Prep, 4:17.00

2001 St. Joseph’s Prep, 4.30.46

2002 St. Joseph’s Prep, 3:54.60

2003 St. Joseph’s Prep, 4:24.75

2004 Washington-Lee H.S., 4:49.78

2005 St. Joseph’s Prep, 4:22.10

2006 St. Augustine, 4:36.58

2007 St. Joseph’s Prep, 4:22.97

2008 St. Joseph’s Prep, 4:48.04

2009 Moorestown H.S., 4:44.58

2010 St. Joseph’s Prep, 4:26.43

2011 St. Joseph’s Prep, 4:16.92

2012 St. Joseph’s Prep, 4:17.28


 

Boys Midweight Eight

1987 Lakeport H.S., 4:48.60

1988 St. Joseph’s, 4:32.7

1989 St. Joseph’s Prep., 4:29.80

1990 Atlantic City H.S., 4:54.40

1991 St. Joseph’s Prep., 4:27.79

1992 A.N. Myer S.S., 4:22.63

1993 St. Joseph’s Prep, 5:09.13

1994 Lakeport H.S., 4:31.35

1995 St. Joseph’s Prep, 5:08.8

1996 La Salle H.S., 4:36.70

1997 St. Joseph’s Prep 5:04.30

1998 Ridley College, 4:16.40

1999 Monsignor Bonner H.S., 4:28.63


 

Boys Junior Varsity Eight – Red Lion Trophy

1940 Roman Catholic H.S., 5:53.8

1941 Lafayette H.S., 5:52.4

1946 La Salle H.S.

1947 La Salle H.S.

1948 La Salle H.S., 4:47.4

1949 West Catholic H.S.,5:31.6

1950 Washington-Lee H.S., 4:54.5

1951 Washington-Lee H.S.

1952 Lower Merion H.S., 5:05.8

1953 Washington-Lee H.S., 4:41

1954 Washington-Lee H.S., 5:14

1957 George Washington H.S., 5:23.4

1955 Washington and Lee High, 5:14.1

1958 George Washington H.S., 5:24

1959 Washington-Lee H.S., 5:39

1960 Washington-Lee H.S.,5:22.1

1961 Washington-Lee H.S., 5:20.8

1962 Washington-Lee H.S., 5:09.9

1963 Washington-Lee H.S.

1964 Washington-Lee H.S., 5:34

1965 Washington-Lee H.S.

1966 Father Judge H.S., 5:28.5

1967 Father Judge H.S., 5:28.5

1968 Washington-Lee H.S., 5:02.5

1969 Washington-Lee H.S., 4:53.6

1970 Holy Spirit H.S., 4:57.8

1971 Holy Spirit H.S.

1972 Holy Spirit H.S., 4:43.6


 

Boys Junior Eight – Charlie Butt Trophy

1951 Lower Merion H.S., 5:14.1

1952 Washington-Lee H.S. 5:07.1

1973 Holy Spirit H.S., 4:57.2

1974 Fort Hunt H.S., 4:38.6

1976 Holy Spirit H.S., 6:00.8

1978 Atlantic City H.S, 4:19.3

1979 T.C.Williams H.S., 4:34.3

1980 Holy Spirit H.S., 4:43.1

1981 Simsbury H.S.

1982 St. Andrews School, 4:32.3

1984 Holy Spirit H.S., 4:51.2

1985 Holy Spirit H.S., 4:42

1986 Holy Spirit H.S., 5:00.5

1987 Holy Spirit H.S., 4:49.24

1988 Upper Canada S.S., 4:36.03

1989 St. Joseph’s Prep., 4:13.31

1990 St. Joseph’s Prep., 4:47.06

1991 T.C. Williams H.S, 4:33.11

1992 St. Joseph’s Prep, 4:17.08

1993 Upper Canada S.S., 4:52.78

1994 La Salle H.S., 4:28.68

1995 La Salle H.S., 4:28.6

1996 Monsignor Bonner H.S., 4:27.80

1997 St. Joseph’s Prep, 5:17.30

1998 St. Joseph’s Prep, 4:16.24

1999 St. Joseph’s Prep, 4:22.90

2000 St. Joseph’s Prep, 4:14.90

2001 Holy Spirit H.S., 4.31.9

2002 Holy Spirit H.S., 3:57.78

2003 La Salle H.S., 4:22.7

2004 St. Joseph’s Prep, 4:43.57

2005 Chaminade H.S., 4:24.18

2006 St. Anthonys, 4:50.30

2007 St. Joseph’s Prep, 4:25.44

2008 St. Joseph’s Prep, 4:47.94

2009 St. Joseph’s Prep, 4:40.50

2010 St. Joseph’s Prep, 4:40.28

2011 St. Joseph’s Prep, 4:20.12

2012 St. Joseph’s Prep, 4:19.61


 

Boys Second Eight – Hammer Trophy

1981 St. Joseph’s Prep, 4:20.4

1982 Kent School, 4:32.6

1984 Holy Spirit H.S., 4:47.3

1985 Holy Spirit H.S., 4:45

1986 Kent School, 4:49.3

1987 Kent School, 4:42.75

1988 St. Joseph’s Prep, 4:36.1

1989 St. Andrew’s School, 4:26.4

1990 St. Andrew’s School, 4:53.49

1991 St. Andrew’s School, 4:26.29

1992 Upper Canada, 4:24.19

1993 La Salle H.S., 4:51.89

1994 Atlantic City H.S., 4:26.74

1995 Upper Canada, 4:44.8

1996 Ridley College, 4:42.30

1997 St. Joseph’s Prep, 5:24.35

1998 St. Joseph’s Prep, 4:17.12

1999 Event not held

2000 St. Joseph’s Prep, 4:16.40

2001 St. Joseph’s Prep, 4.37.79

2002 Holy Spirit H.S., 4:06.16

2003 St. Joseph’s Prep, 4:32.24

2004 St. Joseph’s Prep, 4:51.55

2005 Holy Spirit H.S., 4:36.00

2006 St. Joseph’s Prep, 4:42.61

2007 Winter Park H.S., 4:20.47

2008 St. Joseph’s Prep, 4:44.34

2009 Winter Park H.S., 4:45.56

2010 Winter Park H.S., 4:33.63

2011 Gonzaga H.S., 4:17.81

2012 St. Albans, 4:19.12


 

Boys Third Eight

1949 West Catholic H.S., 5:45.6

1950 West Catholic H.S., 5:10

1953 Lower Merion H.S.

1954 Lower Merion H.S., 5:27.2

1955 Washington-Lee H.S. 4th varsity 5:25.8

1957 George Washington H.S., 5:23.4

1958 Washington-Lee H.S., 5:37

1959 Washington-Lee H.S., 5:34.6

1960 Francis Hammond H.S., 5:35.9

1961 Francis Hammond H.S., 5:23.2

1962 St. Joseph’s Prep, 5:14.2

1963 George Washington H.S.

1964 Francis Hammond H.S., 5:41

1965 Washington-Lee H.S., 5:38.8

1965 Washington-Lee H.S., 6:19

1967 La Salle H.S., 5:43.4

1967 La Salle H.S., 5:43.4

1969 Washington-Lee H.S.

1970 Holy Spirit H.S., 4:57.3

1971 Holy Spirit H.S.

1972 J.E.B. Stuart H.S., 4:47.8

1973 Washington-Lee H.S., 4:47.5

1974 Holy Spirit H.S., 4:43.8

1975 Holy Spirit H.S.

1976 Fort Hunt H.S., 5:04.3

1977 Fr. Judge H.S.

1978 Ridley College, 4:13.2


 

Boys Freshman Eight – Robert W. Suter Trophy

1981 Poughkeepsie H.S., 4:22

1982 F.D. Roosevelt H.S., 4:48.0

1983 St. Joseph’s Prep

1984 St. Joseph’s Prep., 5:01.2

1985 St. Joseph’s Prep., 4:58.5

1986 St. Joseph’s Prep., 5:13.6

1987 Holy Spirit H.S., 5:06.47

1988 Chestnut Hill Academy, 4:50

1989 St. Joseph’s Prep., 4:51.80

1990 La Salle H.S., 5:09.46

1991 Atlantic City H.S., 4:32.80

1992 T.C. Williams H.S., 4:29.91

1993 La Salle H.S., 5:06.65

1994 St. Joseph’s Prep, 4:45.94

1995 La Salle H.S., 4:47.2

1996 Atlantic City H.S., 4:54.09

1997 St. Joseph’s Prep, 5:26.00

1998 St. Joseph’s Prep, 4:21.7

1999 La Salle H.S., 4:43.77

2000 Holy Spirit H.S., 4:25.17

2001 Winter Park H.S., 4.44.6

2002 No race due to weather

2003 St. Joseph’s Prep, 4;40.43

2004 Monsignor Bonner H.S., 4:50.53

2005 St Joseph’s Prep, 4:38.76

2006 Holy Spirit H.S., 5:01.96

2007 Winter Park H.S., 4:39.35

2008 St. Joseph’s Prep, 4:50.09

2009 St Josephs Prep, 4:43.73

2010 Winter Park H.S., 4:47.96

2011 St Josephs Prep, 4:23.65

2012 Winter Park H.S., 4:23.10


 

Boys Senior Four – King’s Club Cup

1935 St. Andrew’s, 5:10.2

1936 St. Andrew’s, 6:00

1937 McDonogh School

1938 West Catholic H.S, 6:35

1939 West Catholic H.S., 6:18

1940 St.Andrew’s, 6.02.8

1941 St. Andrew’s, 6:25.2

1942 St. Andrew’s, 6:03.4

1943 St. Andrew’s, 5:53.6

1944 West Catholic H.S., 5:58

1945 La Salle H.S., 5:27

1946 West Catholic H.S.

1947 Haverford School, 5:33.6

1948 St. Andrew’s, 4:57

1949 Belleville H.S., 5:57.2

1950 Belleville H.S., 5:24.8

1951 Haverford School, 5:48

1952 Haverford School, 5:52.4

1953 Washington-Lee H.S., 5:16.6

1954 Washington-Lee H.S., 5:54.2

1955 Washington-Lee H.S., 5:51.6

1956 La Salle H.S., 6:48.8

1957 Washington-Lee H.S., 5:35.2

1958 Haverford School, 6:07

1959 Washington-Lee H.S., 6:09

1960 Haverford School, 6:03.4

1960 Haverford School

1961 Haverford School, 5:32.2

1962 Monsignor Bonner H.S., 5:32.3

1963 Washington-Lee H.S.

1964 Haverford School, 6:10

1965 Washington-Lee H.S., 6:03.7

1966 Washington-Lee H.S.

1967 Haverford School, 5:52.1

1968 Lower Merion H.S., 5:21.9

1969 Washington-Lee H.S.

1970 Washington-Lee H.S., 5:2x.1

1971 Marietta H.S.

1972 St. Joseph’s Prep, 5:13

1973 Kent School, 5:25

1974 St. Andrews, 5:10.3

1976 Harriton H.S., 5:33.8

1977 Chestnut Hill Academy

1978 Mt. Carmel H.S., 4:45

1979 South Kent, 4:47.5

1980 West Park S.S., 5:32.7

1981 Upper Merion H.S., 5:00.4

1984 Atlantic City H.S., 5:11.3

1985 Lower Merion H.S., 5:07.0

1986 Upper Canada, 5:21.1

1987 East Lyme H.S., 5:07.49

1988 Madison, 5:05

1989 Holy Cross , 5:09.80

1990 Gunnery School, 5:05.02

1991 Gunnery School, 4:50.44

1992 Hun School, 4:45.71

1993 Haverford School, 5:23.96

1994 Hun School, 5:01.66

1995 Episcopal Academy, 4:46.8

1996 Hun School, 5:00.89

1997 Haverford School 5:23.39

1998 Grimsby, 4:53.30

1999 Haverford School, 4:54.05

2000 Fr. Judge H.S, 4:37.95

2001 Bethesda Chevy Chase H.S., 4.55.70

2002 McLean H.S., 4:18.06

2003 Sir Winston Churchill S.S., 4:54.10

2004 Mathews H.S., 5:15.22

2005 Father Judge H.S., 4:51.57

2006 E.L. Crossley S.S., 5:14.83

2007 Fr. Judge H.S, 4:50.30

2008 Blair Academy, 5:11.55

2009 Monsignor Bonner H.S., 5:23.10

2010 Egg Harbor Township H.S., 4:53.30

2011 Radnor H.S., 4:40.75

2012 Saratoga H.S., 4:41.08


 

Boys Lightweight Four – Bill Belden Award

1979 La Salle H.S., 5:08.9

1980 West Catholic H.S., 5:40.3

1981 West Catholic H.S.

1982 La Salle H.S., 5:10.2

1983 Upper Merion H.S.

1984 Msgr. Bonner H.S., 5:34.2

1985 Msgr. Bonner H.S., 5:32.4

1986 T.C. Williams H.S., 5:34.5

1987 West Park S.S., 5:25.82

1988 Upper Merion H.S., 5:18.8

1989 St. Joseph’s Prep, 5:03.60

1990 Edgewater H.S., 5:30.18

1991 Theo. Roosevelt H.S., 5;15.04

1992 W.T. Woodson H.S., 5:05.15

1993 St. Joseph’s Prep., 5:45.30

1994 Hun School, 4:58.78

1995 Holy Cross S.S., 5:07.9

1996 Kearney H.S., 5:17.10

1997 Gov. Simcoe Secondary School. 6:11.88

1998 Parkside Collegiate, 4:50.03

1999 Event not held

2000 Sir Winston Churchill S.S., 4:45.99

2001 St. Joseph’s Prep, 5.08

2002 St. Joseph’s Prep, 3:54.60

2003 Denis Morris S.S., 4:55.24

2004 Upper Canada S.S., 5:25.38

2005 E.L. Crossley S.S., 4:57.80

2006 Nichols School, 5:13.07

2007 Governor Simcoe Secondary School, 4:22.97

2008 E.L. Crossley Secondary School, 5:20.73

2009 Egg Harbor Township H.S., 5:07.82

2010 Egg Harbor Township H.S., 5:03.67

2011 E.L. Crossley S.S., 4:36.97

2012 E.L. Crossley S.S., 4:44.42


 

Boys Midweight Four

1987 Lower Merion H.S., 5:26.66

1988 Belleville H.S., 5:15.02

1989 Harriton H.S., 5:08.10

1990 Arthur Voaden, 5:27.11

1991 Mount Carmel, 4:51.93

1992 Peddie School, 4:54.91

1993 Father Judge H.S., 5:49.19

1994 La Salle H.S., 5:04.42

1995 Grosse Ile H.S., 5:13.2

1996 Fr. Judge H.S., 5:10.15

1997 Holy Cross Secondary School, 5:55.24

1998 Holy Cross Secondary School, 4:43.93

1999 St. Joseph’s Prep, 4:58.14


 

Boys Four w/o Cox

1973 Grantham H.S, 5:14.6

1974 La Salle H.S., 5:07.4

1976 La Salle H.S., 5:39.1

1978 Kerrianen H.S, 5:11.1

1979 Harriton H.S., 4:57.3

1980 St. Joseph’s Prep., 5:19.3

1982 Winston Churchill, 5:06.2

1984 Liverpool H.S., 5:25.7

1985 St. Catherines

1986 Lakeport H.S., 5:08.9

1987 Brockville H.S., 5:04.76

1988 Washington-Lee H.S., 5:06.3

1989 did not fill

1990 Atlantic City H.S., 5:14.97

1991 Laura sceord S.S., 4:50.26

1992 Lakeport H.S., 4:50.14

1993 La Salle H.S., 5:38.89

1994 Upper Canada College, 4:59.34

1995 Haverford School, 5:02.1


 

Boys Junior Four – George Mattson Trophy

1947 Haverford School, 5:44.6

1949 Belleville H.S., 6:08

1950 Belleville H.S., 5:28.5

1953 Lower Merion H.S., 5:18.7

1955 George Washington High, 5:55.2

1957 Blessed Sacrament, 6:15.4

1958 George Washington, 6:21

1959 Lower Merion H.S., 6:26

1960 St. Andrew’s, 6:04

1961 St. Andrew’s, 5:50.5

1962 Washington-Lee H.S., 5:37.8

1963 Francis Hammond H.S.

1964 George Washington H.S., 6:17.8

1967 Francis Hammond H.S., 6:07

1968 Francis Hammond H.S., 5:36.2

1970 La Salle H.S., 5:31.9

1971 West Catholic H.S.

1972 La Salle H.S., 5:20.4

1973 Ridley College, 5:23.1

1974 Holy Spirit H.S., 5:13.5

1976 Belleville H.S., 5:35.2

1978 Kearny H.S., 4:51.8

1979 Simsbury, 4:59.0

1980 Upper Merion H.S., no time

1982 Haverford School, 5:35.0

1984 Haverford School, 5:35.9

1985 Atlantic City H.S., 5:16.5

1986 Lower Merion H.S., 5:30.0

1987 St. Joseph’s Prep., 5:17.57

1988 Atlantic City H.S., 5:18.9

1989 South Kent, 4:54.60

1990 Laura Secord S.S., 5:19.85

1991 Haverford School, 4:58.8

1992 Haverford School, 5:53.5

1993 La Salle H.S., 5:24.66

1994 Upper Canada, 4:56.16

1995 St. Ignatius, 5:10.5

1996 Haverford School, 5:07.06

1997 Monsignor Bonner H.S., 6:11.53

1998 Haverford School, 4:48.3

1999 La Salle H.S., 4:57.62

2000 Winter Park H.S., 4:49.60

2001 Monsignor Bonner H.S., 5.10.2

2002 Moorestown H.S., 4:25.85

2003 Grimsby S.S., 4;58.45

2004 E. L. Crossley S.S., 5:08.27

2005 Mathews H.S., 4:51.22

2006 St. Joseph’s Prep, 5:29.49

2007 E. L. Crossley S.S., 4:56.53

2008 Manhasset H.S., 5:21.96

2009 Egg Harbor Township H.S., 5:03.67

2010 Blair Academy, 4:57.53

2011 Moorestown H.S., 4:44.82

2012 Montclair H.S., 4:49.15


 

Boys Junior Varsity Four

1947 Haverford School, 5:44.6

1948 St. Andrew’s, 4:42.4

1949 St. Andrew’s, 6:07.4

1950 Haverford School, 5:49

1951 Lower Merion H.S, 5:58.2


 

Boys Second Four

1952 Lower Merion H.S., 5:59.6

1953 Lower Merion H.S.

1954 George Washington H.S., 5:47.2


 

Boys Senior Quad – Sonzogni Cup

1948 Nutley H.S., 5:02.8

1949 Nutley H.S., 5:41.6

1950 Nutley H.S., 5:21

1954 Washington-Lee H.S, 5:43.4

1955 Southeast Catholic, 5:33.1

1956 St. Joseph’s H.S.

1956 St. Joseph’s H.S., 5:26.4

1958 Haverford School, 5:53.6

1959 St. Joseph’s H.S., 5:51.6

1960 St. Joseph’s H.S., 5:54.2

1961 Haverford School, 5:22.7

1962 St. Joseph’s Prep

1963 Haverford School

1964 La Salle H.S., 6:01.2l

1965 La Salle H.S., 5:56.9

1966 La Salle H.S.

1967 La Salle H.S., 5:56

1968 Haverford School, 5:19.2

1969 Haverford School

1970 West Catholic H.S., 5:30.5

1971 Haverford School, 5:33.8

1972 Washington-Lee H.S., 5:08.7

1973 West Catholic H.S., 5:14.5

1974 West Catholic H.S., 4:50

1975 West Catholic H.S.

1976 West Catholic H.S., 5:03.9

1978 West Catholic H.S., 4:25.2

1979 Haverford School, 4:44.3

1980 Oyster River, 5:58.3

1981 St. Joseph’s Prep

1982 Haverford School, 4:50.0

1983 Haverford School, 5:52.0

1985 Haverford School, 5:03.0

1986 W. Catholic H.S., 5:09.5

1987 Chestnut Hill Academy, 4:58.38

1988 Chestnut Hill Academy, 4:53

1989 Haverford School, 4:55.80

1990 Haverford School, 5:09.75

1991 Haverford School, 4:43.64

1992 Chestnut Hill Academy, 4:43.47

1993 Upper Merion H.S., 5:33.34

1994 Upper Merion H.S., 4:46.33

1995 Shipley School, 4:53.5

1996 Haverford School, 4:58.37

1997 Haverford School, 5:38.10

1998 Haverford School, 4:31.00

1999 Roman Catholic H.S., 4:39.99

2000 Roman Catholic H.S., 4:22.70

2001 Roman Catholic H.S., 4.42.64

2002 Malvern Prep, 4:09.31

2003 Roman Catholic H.S., 4:33.66

2004 Haverford School, 5:00.42

2005 Malvern Prep, 4:26.70

2006 Roman Catholic H.S., 4:59.11

2007 Malvern Prep, 4:35.52

2008 Malvern Prep, 4:59.49

2009 Malvern Prep, 4:58.10

2010 Malvern Prep, 4:49.14

2011 Malvern Prep, 4:21.69

2012 Montclair H.S., 4:30.36


 

Boys Junior Quad – George C. Hines Trophy

1975 West Catholic H.S.

1976 Holy Spirit H.S. 5:36.4

1978 West Catholic H.S. 4:41.0

1979 West Catholic H.S. 4:56.4

1980 St. Joseph’s Prep. 5:13.0

1982 St. Joseph’s Prep. 5:06.2

1984 Haverford School 5:19.5

1985 Haverford School 5:05.5

1986 Haverford School 5:16.45

1987 Upper Merion H.S. 5:02.35

1988 Chestnut Hill Academy 4:01

1989 Haverford School 4:54.50

1990 Chestnut Hill Academy 5:19.87

1991 Friends Academy 4:48.84

1992 Haverford School 4:46.46

1993 Upper Merion H.S. 5:48.15

1994 Upper Merion H.S. 4:55.93

1995 Haverford School, 4:51.7

1996 Lower Merion H.S., 4:59.79

1997 Malvern Prep, 6:26.50

1998 Roman Catholic H.S., 4:34.72

1999 Malvern Prep, 4:41.25

2000 Roman Catholic H.S., 4:36.00

2001 Roman Catholic H.S., 4.54.4

2002 Malvern Prep, 4:18.78

2003 Haverford School, 4:42.91

2004 Conestoga H.S., 5:04.62

2005 North Allegheny H.S., 4:37.23

2006 North Allegheny H.S., 4:56.07

2007 Roman Catholic H.S., 4:52.00

2008 Haverford School, 4:59.77

2009 Malvern Prep, 4:57.83

2010 Malvern Prep, 4:49.14

2011 Montclair H.S., 4:25.40

2012 Roman Catholic H.S., 4:35.68


 

Boys Freshman Quad – The Jack and Nancy Seitz Trophy

2009 Malvern Prep, 5:12.81

2010 Montclair H.S., 5:04.31

2011 Saratoga H.S., 4:44.47

2012 Roman Catholic H.S., 4:43.98


 

Boys Pair w/o Cox

1970 Francis Hammond H.S., 5:39

1972 Washington-Lee H.S., 6:04.5

1973 Fort Hunt H.S., 5:54

1974 South Kent, 5:54.9

1975 Chestnut Hill Academy

1976 Atlantic City H.S., 6:28.3

1977 St. Joseph’s Prep

1978 Chestnut Hill Academy

1979 St. Catherines College, 5:23.6

1980 North Catholic H.S., 6:50.3

1982 Lakeport H.S., 5:25.1

1984 Haverford School, 5:51.9

1985 Haverford School, 6:19.5

1986 Atlantic City H.S., 5:47.6

1987 Grantham, 5:55.60

1988 Haverford School, 5:43.7

1989 Haverford School, 5:25.76

1990 Theo. Roosevelt H.S., 5:39.59

1991 Laura Secord S.S., 5:07.72

1992 Laura Secord S.S., 5:03.30

1993 North Catholic H.S, 6:27.51

1994 Theo. Roosevelt, 5:23.74

1995 Hun School, 5:32.5

1996 Holy Cross S.S., 5:34.30

1997 St. Paul’s H.S., 5;59.60


 

Boys Pair w/Cox

1972 St. Joseph’s Prep, 6:07

1973 West Park H.S., 5:55.6

1974 Haverford School, 5:35.4

1976 La Salle H.S., 6:44.5

1978 West Park S.S, 5:48.2

1979 La Salle H.S., 5:41.3

1981 South Kent School


 

Boys Senior Double – Charles L. McIlvaine Trophy

1947 North Catholic H.S. 6:01.2

1948 St. Joseph’s High 5:25.8

1949 Roxborough H.S. 6:38.2

1950 Roxborough H.S. 6:01

1951 Roxborough H.S. 5:39.2

1952 Washington-Lee H.S. 5:52.4

1953 La Salle H.S. 5:21.5

1954 West Catholic H.S. 5:53.2

1955 Haverford School 6:10

1956 Blessed Sacrament H.S.

1957 Haverford School 5:52

1958 Bishop Neuman 6:36.6

1959 Bishop Neuman 6:34.1

1960 Washington-Lee H.S. 6:16

1961 Blessed Sacrament 6:20

1962 Haverford School 5:47

1963 La Salle H.S.

1964 St. Joseph’s Prep 6:17

1965 Haverford School 6:13

1966 La Salle H.S.

1967 St. Joseph’s Prep 6:36.6

1968 West Catholic H.S. 5:50

1969 La Salle H.S.

1970 West Catholic H.S. 5:43

1971 Holy Spirit H.S.

1972 La Salle H.S. 5:32.2

1974 La Salle H.S. 5:07.8

1975 MacArthur High School

1978 St. Joseph’s Prep 5:15.0

1979 Rye H.S. 5:05.2

1980 Haverford School 5:27.2

1981 Haverford School

1982 Haverford School 5:11.7

1984 Pelham H.S. 5:40.2

1985 Pelham H.S.

1986 Oyster River 6:15.7

1987 Oyster River 5:23.87

1988 Upper Merion H.S., 5:19.2

1989 Oyster River 5:13.90

1990 Oyster River 5:27.65

1991 St. Catherines 4:47.72

1992 Upper Merion H.S. 5:03.92

1993 Arthur Voaden 5:35.96

1994 Cold Spring Harbor H.S. 5:13.62

1995 Haverford School, 5:14.2

1996 Cold Spring Harbor H.S., 5:22.83

1997 Laura Secord S.S., 6:15.30

1998 Laura Secord S.S., 4:53.65

1999 West Park H.S., 5:06.37

2000 Roman Catholic H.S., 4:44.77

2001 Lyme/Old Lyme H.S., 5.06.55

2002 No race due to weather

2003 Lyme/Old Lyme H.S., 4:59.11

2004 E. L. Crossley S.S., 5:47.62

2005 North Allegheny H.S., 4:56.69

2006 Adam Scott H.S., 5:14.26

2007 E. L. Crossley S.S., 4:59.85

2008 St. Francis H.S., 5:33.66

2009 Riverhead H.S., 5:30.44

2010 Shipley School, 5:52.91

2011 Denis Morris H.S., 4:41.48

2012 Denis Morris H.S., 4:48.03


 

Boys Lightweight Double – Barker Trophy

2007 Malvern Prep, 5:05.30

2008 Ransom Everglades School, 5:30.00

2009 E.L. Crossley H.S., 5:39.76

2010 Malvern Prep, 5:19.58

2011 Malvern Prep, 4:49.35

2012 Riverhead H.S., 4:56.90


 

Boys Junior Double – Undine Cup

1949 Dobbins Vocational 6:21.2

1950 Washington-Lee H.S. 5:38.2

1951 Washington-Lee H.S. 5:51.2

1957 La Salle H.S. 6:17

1958 Bishop Neuman H.S. 6:45

1959 Monsignor Bonner H.S. 7:04 ?

1961 Blessed Sacrament 6:35.1

1962 Haverford School 6:09.1

1963 St.Joseph’s H.S.

1964 Hammond H.S. 6:28

1965 St. Joseph’s Prep 6:52.0

1967 Cardinal O’Hara H.S.

1968 Blessed Sacrament 6:04.3

1969 West Catholic H.S.

1970 Blessed Sacrament 5:43.4

1972 La Salle H.S. 5:43.7

1973 West Catholic H.S. 5:57.7

1974 West Catholic H.S. 5:33.9

1975 West Catholic H.S.

1976 West Catholic H.S. 5:46.9

1978 Rye H.S. 5:06.7

1979 West Catholic H.S. 5:28.3

1980 Haverford School 5:52.4

1981 Haverford School

1982 W. Catholic H.S. 5:29.5

1984 Oyster River 5:46.1

1985 Oyster River 5:27

1986 Oyster River 5:41.5

1987 Haverford School 5:34.78

1988 Haverford School, 5:36.5

1989 Oyster River 4:59.40

1990 Holy Cross S.S. 5:46.161

1991 Upper Merion H.S. 5:08.60

1992 Mt. Carmel 5:15.16

1993 Cold Spring Harbor H.S. 5:59.06

1994 St. Petersburgh, Russia 5:00.48

1995 Chestnut Hill Academy, 5:27.7

1996 Cold Spring Harbor H.S., 5:28.70

1997 Mainland H.S. 6:04.40

1998 Lyme/Old Lyme H.S., 4:58.60

1999 Conestoga H.S. 5:11.34

2000 Lyme/Old Lyme H.S., 4:53.37

2001 Haverford School, 5.23.5

2002 No race due to weather

2003 Lyme/Old Lyme H.S., 5:37.75

2004 Lyme/Old Lyme H.S., 5:30.80

2005 Don Bosco Prep, 4:51.72

2006 Don Bosco Prep, 5:41.19

2007 Christian Brothers, 5:01.59

2008 E.L. Crossley S.S., 5:39.20

2009 Haverford School, 5.21.60

2010 Episcopal School Dallas, 5:16.43

2011 E.L. Crossley S.S., 4:51.19

2012 E. L. Crossley S.S.,4:52.66


 

Boys Senior Single – John B. Kelly Cup

1935 Ed Hoffman, Radnor High 6:29.0

1936 Andrew Mc Connell, West Catholic H.S. 6:5x

1937 Michael Popow, Roman Catholic H.S. 6:38.4

1938 no race

1939 no race

1940 John Price, Penn Charter 7:17.4

1941 Howard McCreesh, St. Thomas More 7:08

1942 Raymon McConville, DeWitt Clinton H.S. 7:38.4

1943 John B. Winkler Roman Catholic H.S 6.09.4

1944 John B. Kelly, Penn Charter 6:33

1945 John B. Kelly, Penn Charter 5:20.6

1946 Joe McIntyre, Malvern Prep

1947 Joe McIntyre, Malvern Prep

1948 Hugh Monohan, St. Joseph’s High, 5:27.8

1949 Rudolph J. Jezek, Stuyvesant H.S., 6:26

1950 Leonard Oniskey, Roman Catholic H.S., 5:43.9

1951 Charles McIlvaine, La Salle H.S., 6:07.2

1952 Charles McIlvaine, La Salle H.S., 6:06.4

1953 Charles McIlvaine, Penn Charter, 5:34.3

1954 George Betz, Haverford School, 6:32.8

1955 Bob Houston, Blessed Sacrament, 6:29.8

1956 Bill Walker, Grosse Point H.S.

1957 Peter McCusker, Blessed Sacrament, 6:10

1958 John Mokluk, Bishop Neuman H.S., 6:40.5

1959 David Hillman, Approved Tutors Prep, 7:09

1960 David Hillman, Approved Tutors Prep, 6:25

1961 David Hillman, Approved Tutors Prep, 6:55.7

1962 Pete Johnson, Choate School, 6:14.7

1963 Vincent G. Sanborn, Annandale H.S.

1964 Joe Henwood, West Catholic H.S., 6:45.8

1965 Tom Voss, Hicksville H.S., 6:34.1

1966 Tom Voss, Hicksville H.S.

1967 Jim Dietz, St. Helena H.S., 7:13

1969 Al Medioli, Syosset H.S.

1968 Tom Henwood, West Catholic H.S., 5:56

1970 John Kieffer, Lansdale Cath., 6:01

1971 Anthony Haidorfer, Cardinal Dougherty

1972 Chris Allsop, Locust Valley, 5:43.6

1973 Frank Pisani, New Rochelle, 6:07.6

1974 Dan Knecht, Pope Paul VI, 5:27.5

1976 Brad Peale, Old Lyme, 6:20.6

1978 M. Bozenski, Mt. Carmel, 5:36.2

1979 Nathaniel Trinsey, Upper Merion H.S., 5:19.4

1980 Robert Dreher, Mt. Carmel, 6:26.2

1982 Rye H.S., 5:38.0

1984 Lower Merion H.S., 6:51.9

1985 Rye H.S., 5:28.3

1986 Pelham H.S., 5:44.4

1987 Mac Arthur, 5:35.89

1988 East Lyme H.S., 5:35

1989 Mamoreneck H.S., 5:35.80

1990 St. Catherines H.S., 5:47.57

1991 Classical H.S., 5:09.22

1992 Oyster River, 5:13.10

1993 Adam McNeil, Berwick Academy, 6:18.15

1994 Adam McNeil, Berwick Academy, 5:12.85

1995 Bill Beck, Harriton H.S., 5:30.3

1996 Bill Beck, Harriton H.S., 5:37.01

1997 James Delaney, Haverford School, 6:09.10

1998 John Lorton, University Prep (Seattle), 5:04.16

1999 Eden H.S., 5:26.94

2000 Eden H.S., 5:10.52

2001 Ft. Myers H.S., 5.43.44

2002 No race due to weather

2003 John Fetter, Haverford School, 5:21.98

2004 John Fetter, Haverford School, 5:56.66

2005 Sean Medcalf, Central H.S., 5:20.61

2006 David Wakulich, St. Catharines Collegiate, 5:59.53

2007 David Wakulich, St. Catharines Collegiate, 5:18.35

2008 Austin Meyer, Shaler H.S., 5:57.02

2009 Zac Fry, Notre Dame College School, 5:58.59

2010 Sashie Malowany, Upper Canada College

2011 James Myers, Blessed Trinity H.S., 5:07.07

2012 Craig Slater, Ranney H.S., 5:07.83


 

Boys Junior Single – Jim Barker Cup

1949 John Burns, North Catholic, 6:59

1950 Preston Janes, Germantown H.S., 5:41

1950 Bob Carbutt, Germantown H.S., 6:26

1956 Ed Rupp, Blessed Sacrament

1958 John Sonberg, Blessed Sacrament, 7:06.5

1959 Tony Walker, Haverford School, 6:44.8

1961 Jim Reynolds, Bishop Neuman, 6:44.8

1962 Jim Reynolds, Father Judge H.S., 6:29.9

1965 Jim Dietz, St. Helena’s, 6:55.3

1967 Tom Henwood, West Catholic H.S., 6:52.4

1968 Alfred Medioli, Syosset H.S., 6:12

1969 Bob Sneeden, St. Mary’s

1970 Dave Burns, West Catholic H.S., 6:08.9

1971 Dave Burns, West Catholic H.S.

1972 Jim Barker, St. Joseph’s, 5:54

1973 Dan Knecht, Pope Paul VI H.S., 6:03

1974 Al Lawn, Jr., Jericho H.S., 5:46

1976 Dave Barden, New Rochelle, 6:18.8

1978 G. Torelli, Iona Prep, 5:56.7

1979 B. Goddard, Oyster River, 5:36.7

1980 Rye H.S., 5:49.1

1982 Rye H.S., 5:49.5

1984 Tenefly, 6:20.2

1985 Mac Arthur,5:38

1986 New Rochelle, 5:56.8

1987 East Lyme H.S., 5:40.83

1988 Oyster River H.S., 5:55.4

1989 Classical H.S., 5:17.70

1990 Cold Spring Harbor, 6:04.27

1991 Laura Secord S.S., 5:26.29

1992 Berwick Academy,5:23.44

1993 Theo. Roosevelt H. S., 6:28.29

1994 Bill Beck, Harriton H.S., 5:16.07

1995 James Delaney, Haverford School, 5:46.0

1996 Steve Simmerman, Haverford School, 5:40.94

1997 Roman Vengerovskiy, Norwalk H.S., 7:01.17

1998 Larry Beattie, West Park S.S., 5:28.32


 

Boys Senior 145 lb. Single

1949 William McDevitt, Roxborough H.S.,6:56.6

1950 Richard Mahan, St. John’s, 5:55


 

Girls Senior Eight – Robert Engman Trophy

1974 St. Andrews, 5:49

1975 T.C. Williams H.S., 3:33.9

1976 St. Andrews, 5:36.4

1978 West Park S.S., no time

1979 West Park S.S., 4:50.1

1980 West Park S.S., 5:21.8

1981 Winston Churchill, 5:15.3

1984 St. Andrews School, 5:21.4

1985 Kent School, 5:17.0

1986 Kent School, 5:28.0

1987 Kent School, 5:19.08

1988 Ridley College, 5:08.2

1989 Lakeport H.S, 5:15.0

1990 Winter Park H.S., 5:26.40

1991 Holy Spirit H.S., 4:56.54

1992 T.C. Williams H.S., 4:52.00

1993 St. Andrews School, 5:44.95

1994 Ridley College

1995 Ridley College, 5:11.5

1996 T.C. Williams H.S., 5:16.10

1997 T.C. Williams H.S., 5:37.01

1998 St. Andrews School, 4:50.20

1999 St. Andrews School, 5:01.18

2000 Sir Winston Churchill S.S., 4:40.12

2001 St. Andrews School, 5.02.1

2002 T.C. Williams H.S., 4:20.26

2003 Holy Spirit H.S., 4:57.22

2004 St. Andrews School, 5.29.05

2005 Mount St. Joseph Academy, 5:02.59

2006 Mount St. Joseph Academy, 5:44.89

2007 Bishop Eustace Prep, 4:57.64

2008 Bishop Eustace Prep, 5:14.62

2009 Bishop Eustace Prep, 5:24.07

2010 Mount St. Joseph Academy, 4:57.00

2011 Radnor H.S., 4:38.43

2012 Mount St. Joseph Academy, 4:48.34


 

Girls Second Eight – Ireland American Chamber Cup

2002 Robinson H.S., 4:41.98

2003 Thomas Jefferson H.S., 5:10.92

2004 Bethesday Chevy-Chase H.S., 5:39.83

2005 Holy Spirit H.S., 5:10.60

2006 Mainland H.S., 5:27.01

2007 Thomas Jefferson H.S., 5:08.88

2008 Mount St. Joseph Academy, 5:26.87

2009 Mount St. Joseph Academy, 5:40.16

2010 Mount St. Joseph Academy, 5:24.64

2011 T.C. Williams H.S., 4:56.87

2012 James Madison H.S., 4:58.15


 

Girls Junior Eight – Dee Campbell Trophy

1976 St. Andrews, 4:06.6

1977 T.C. Williams H.S.

1978 T.C. Williams H.S., 5:07.3

1979 T.C. Williams H.S., 5:07.3

1980 T.C. Williams H.S., 5:23.5

1981 T.C. Williams H.S., 5:07.2

1982 Belleville H.S., 5:14.0

1983 T.C. Williams H.S., N.T.

1984 Kent School, 5:35.4

1985 Kent School, 5:38.4

1986 Ridley College, 5:48.2

1987 Simsbury H.S.,

1988 Lakeport H.S., 5:13.8

1989 Holy Spirit H.S., 5:05.85

1990 Ridley College, 5:28.92

1991 T.C. Williams H.S., 5:01.71

1992 T.C. Williams H.S., 4:58.85

1993 Ridley College, 5:56.20

1994 Winter Park H.S., 5:08.28

1995 National Cathedral, 5:17.3

1996 Atlantic City H.S., 5:10.67

1997 Havergal College, 6:13.00

1998 Havergal College, 4:53.01

1999 Winston Churchill H.S., 4:59.81

2000 St. Andrew’s School, 4:49.51

2001 St. Andrew’s School, 5.17.3

2002 Holy Spirit H.S., 4:32.55

2003 Shipley School 5:06.73

2004 Mount St. Joseph’s Academy, 5:28.47

2005 Sir Winston Churchill S.S., 5:00.17

2006 Mount St. Joseph’s Academy, 5:44.25

2007 Mainland H.S., 5:11.30

2008 Winter Park H.S., 5:14.30

2009 Mount St. Joseph’s Academy, 5:30.85

2010 Mount St. Joseph Academy, 5:21.60

2011 Montclair H.S., 4:45.39

2012 Montclair H.S., 4:59.52


 

Girls Lightweight Eight – Steven Weir Trophy

1978 T.C. Williams H.S., 5:10.7

1979 T.C. Williams H.S., 5:08.6

1980 Washington-Lee H.S., 5:47.0

1982 Washington-Lee H.S., 5:23.0

1984 Washington-Lee H.S., 5:52.0

1985 Washington-Lee H.S.

1986 Washington-Lee H.S., 5:29.6

1987 T.C. Williams H.S., 5:40.36

1988 T.C. Williams H.S., 5:26.8

1989 T.C. Williams H.S., 5:20.15

1990 Holy Spirit H.S., 5:35.70

1991 Holy Spirit H.S., 5:05.61

1992 T.C. Williams H.S., 4:56.53

1993 T.C. Williams H.S., 5:57.91

1994 Holy Spirit H.S., 5:15.72

1995 Yorktown H.S., 5:22.4

1996 Winter Park H.S., 5:19.17

1997 T.C. Williams H.S., 6:24.96

1998 Woodbridge H.S., 4:57.33

1999 T.C. Williams H.S., 5:10.22

2000 T.C. Williams H.S., 4:53.37

2001 T.C. Williams H.S., 5.11.3

2002 T.C. Williams H.S., 4:26.40

2003 Archbishop Prendergast H.S., 5:06.25

2004 Mount St. Joseph Academy, 5:35.11

2005 Mount St. Joseph Academy, 5:04.37

2006 Mount St. Joseph Academy, 5:22.21

2006 Mount St. Joseph Academy, 4:59.95

2008 Holy Spirit H.S., 5:31.95

2009 E.L. Crossley S.S, 5:16.10

2010 Mount St. Joseph Academy, 4:57.57

2011 Holy Spirit H.S., 4:49.12

2012 Holy Spirit H.S., 4:47.18


 

Girls Midweight Eight

2000 Havergal College, 4:56.40

2001 Mainland H.S., 5.19 86


 

Girls Freshman Eight – T.C. Williams Freshman Coach Award

1992 T.C. Williams H.S., 5:11.84

1993 T.C. Williams H.S., 6:18.53

1994 Winter Park H.S., 5:21.92

1995 Winter Park H.S., 5:22.6

1996 Yorktown H.S., 5:31.30

1997 Winter Park H.S., 6:15.00

1998 National Cathedral School, 4:59.00

1999 Mainland H.S., 5:10.33

2000 T.C. Williams H.S., 5:01.40

2001 Holy Spirit H.S., 5.24.5

2002 No race due to weather

2003 Mainland H.S., 5:12.03

2004 Holy Spirit H.S., 5.26.94

2005 Mount St. Joseph Academy, 5:02.83

2006 Holy Spirit H.S., 5.34.48

2007 Mount St. Joseph Academy, 5:08.10

2008 Radnor H.S., 5:38.28

2009 Montclair H.S., 5:22.24

2010 Saratoga H.S., 5:18.91

2011 Holy Spirit H.S., 4:55.27

2012 Merion Mercy Academy, 4:59.12


 

Girls Senior Four – Airley Cup

1973 Baldwin School, 4:45.8

1976 T.C. Williams H.S., 4:35.8

1978 West Park S.S., 5:47.1

1979 Harriton H.S., 5:40.3

1980 Winston Churchill S.S., 5:52.4

1982 Lakeport H.S., 5:57.5

1984 Liverpool H.S., 6:10.2

1985 Belleville H.S.,6:10.5

1986 Lyme-Old Lyme H.S.,6:07.7

1987 SW Church, 5:5 4.75

1988 Baldwin School, 6:30.2

1989 Ridley College, 5:51.80

1990 Denis Morris, 6:10.21

1991 Denis Morris,5:36.40

1992 Madison West H.S., 5:27.39

1993 Old Lyme H.S., 6:14.46

1994 Governor Simcoe S.S.,5:32.94

1995 Governor Simcoe S.S., 5:40.6

1996 Peddie School, 6:06.57

1997 Winter Park H.S., 6:12.80

1998 Havergal College, 5:14.30

1999 Mathews H.S., 5:29.55

2000 E.L. Crossley H.S., 5:01.20

2001 E.L. Crossley H.S., 5.36.97

2002 Hun School, 4:44.26

2003 Holy Cross S.S., 5:29.82

2004 Lawrenceville School, 6:02.17

2005 Grosse Ile H.S., 5:29.08

2006 Peddie School, 5:43.67

2007 Peddie School, 5:22.91

2008 Peddie School, 5:55.38

2009 Peddie School, 5:54.43

2010 Egg Harbor Township H.S., 4:53.30

2011 E. L. Crossley S.S., 5:07.47

2012 Merion Mercy Academy, 5:19.29


 

Girls Lightweight Four – Phyllis Graham Trophy

1989 T.C. Williams H.S., 6:16.90

1990 T.C. Williams H.S.,6:47.87

1991 Harriton H.S., 6 :03.65

1992 Holy Cross, 5:37.71

1993 Hun School, 7:25.03

1994 Harriton H.S, 5:48.44

1995 Hun School, 6:13.1

1996 Woodbridge H.S., 6:10.20

1997 Havergal College, 7:01.17

1998 Havergal College, 5:22.22

1999 Event not held

2000 Mathews H.S., 5:18.60

2001 Harriton H.S, 5.59.26

2002 Mathews H.S., 4:47.90

2003 Holy Cross S.S., 5:35.53

2004 Montclair H.S., 6:04.19

2005 Agnes Irwin School, 5:37.37

2006 Shenendehowa H.S., 5:52.34

2007 Shenendehowa H.S., 5:30.84

2008 Egg Harbor Township H.S., 6:00.42

2009 Montclair H.S., 5:53.73

2010 Lower Merion H.S., 5:42.15

2011 E. L. Crossley S.S., 5:12.52

2012 Manhasset H.S., 5:16.00


 

Girls Midweight Four

1999 Havergal College, 5:44.49


 

Girls Junior Four – The Elizabeth Plate

1984 P.K. Kerwin H.S., 6:10.2

1985 Lower Merion H.S, 6:21.5

1986 F.D. Roosevelt H.S., 6:23.2

1987 Holy Cross, 6: 00.61

1988 Ridley College, 5:27.15

1989 St. Catherines College, 5:46.90

1990 Yorktown H.S., 6:03.45

1991 S.W. Churchill, 5:45.54

1992 A.N. Myer S.S., 5:26.16

1993 Holy Cross, 6:27.01

1994 Old Lyme H.S., 5:40.99

1995 Shipley School, 5:50.2

1996 Havergal College, 5:42.00

1997 Lakeport H.S., 6:31.20

1998 Winter Park H.S., 5:27.30

1999 Holy Cross S.S., 5:36.90

2000 Hun School, 5:22.30

2001 Hun School, 5.44.5

2002 Harriton H.S., 4;55.24

2003 Gloucester H.S., 5:31.73

2004 Mathews H.S., 5:53.03

2005 Jacksonville Episcopal H.S., 5:24.72

2006 Oakland Catholic H.S., 6:09.09

2007 Gloucester H.S., 5:37.41

2008 Notre Dame College School, 6:07.92

2009 Manhasset H.S., 5:46.12

2010 Our Lady of Lourdes H.S., 5:38.77

2011 E. L. Crossley S.S., 5:12.75

2012 E. L. Crossley S.S., 5:10.05


 

Girls Senior Quad – Brides Plate

1996 Mathews H.S., 5:31.10

1997 Shipley School, 6:27.56

1998 Lakeshore H.S., 5:07.60

1999 Lower Merion H.S., 5:22.80

2000 Conestoga H.S., 5:07.23

2001 Lower Merion H.S., 5.31.43

2002 McLean H.S., 4:43.23

2003 Conestoga H.S., 5:18.41

2004 Episcopal School of Dallas, 5:31.41

2005 Agnes Irwin School, 5:13.85

2006 Conestoga H.S., 5:45.52

2007 Conestoga H.S., 5:19.14

2008 Denis Morris H.S., 5:40.48

2009 Episcopal Academy, 5:37.21

2010 Episcopal Academy, 5:18.13

2011 Springside Academy, 4:57.57

2012 Conestoga H.S., 5:09.99


 

Girls Junior Quad – Ruth Robinhold Trophy

1998 Holy Spirit H.S., 5:19.27

1999 Lower Merion H.S., 5:29.80

2000 Shipley School, 5:14.40

2001 Holy Spirit H.S., 5.38.0

2002 Baldwin School, 4:51.09

2003 Episcopal School of Dallas, 5:19.25

2004 Agnes Irwin School, 5:47.33

2005 Sacred Heart Academy, 5:17.32

2006 Conestoga H.S., 6:01.46

2007 Conestoga H.S., 6:28.87

2008 Conestoga H.S., 5:42.32

2009 Ursuline Academy Dallas, 5:42.71

2010 Conestoga H.S., 5:20.82

2011 Sacred Heart Country Day, 5:02.09

2012 Haddon Township H.S., 5:19.00


 

Girls Freshman Quad – Past Presidents Trophy of Conestoga HS Crew

2009 Baldwin School, 6:06.43

2010 Ursuline Academy Dallas, 5:49.11

2011 Conestoga H.S., 5:14.55

2012 Saratoga H.S., 5:16.26


 

Girls Senior Double – Lovey Farrell Award

1974 Haverford,4:09.9

1978 Ursuline Academy, 5:48.4

1979 Ursuline Academy, 6:09.7

1980 Oyster River, 6:08.2

1982 Oyster River, 6:01.8

1984 Oyster River, 6:16.2

1985 Cold Springs Harbor, rowover

1986 Oyster River, 6:19.5

1987 Oyster River, 6:24.26

1988

1989 Oyster River, 5:57.31

1990 Cold Spring Harbor, 6:54.53

1991 Lakeport H.S., 5:35.78

1992 Oyster River, 5:46.44

1993 Ridley College, 6:53.46

1994 Holy Cross S.S., 5:35.24

1995 Ridley College, 5:47.9

1996 Penn Charter School, 6:02.79

1997 Holy Cross Sec. School, 6:51.18

1998 West Springfield H.S., 5:42.65

1999 Tillsonburg H.S., 5:56.50

2000 Shaler H.S., 5:21.87

2001 Governor Simcoe S.S., 5.51.20

2002 No race due to weather

2003 Eden H.S., 5;29.49

2004 Lyme-Old Lyme H.S., 6:06.64

2005 Saratoga H.S., 5:35.84

2006 E.L. Crossley, 6:00.50

2007 Sir Winston Churchill S.S., 5:36.48

2008 Ernestown S.S., 6:31.12

2009 St. John the Baptist H.S., 5:58.42

2010 Morristown H.S., 5:445.83

2011 Shaker H.S., 5:20.69

2012 E.L. Crossley S.S., 5:26.89


 

Girls Lightweight Double – Larry Kieffer Trophy

2007 Holy Spirit H.S., 5:46.94

2008 Shenendehowa H.S., 6:09.59

2009 Conestoga H.S., 6:30.07

2010 Baldwin School, 6:23.39

2011 Baldwin School, 5:23.78

2012 Ursuline Dallas, 5:36.71


 

Girls Junior Double – Patrick J. O’Rourke Memorial Trophy

1995 Lower Merion H.S., 6:11.7

1996 Shipley School, 6:01.43

1997 Agnes Irwin School, 7:19.66

1998 F.D. Roosevelt H.S., 5:35.42

1999 Shaler H.S. 5:44.00

2000 Conestoga H.S., 5:38.50

2001 Merion Mercy Academy, 6.11.13

2002 No race due to weather

2003 Lyme/Old Lyme H.S., 5:37.75

2004 Friends Select, 6:12.73

2005 Conestoga H.S., 5:43.80

2006 Holy Spirit H.S, 6:16.20

2007 Episcopal Academy, 5:44.21

2008 St. John the Baptist H.S., 6:01.06

2009 E.L. Crossley S.S., 5:56.83

2010 Barnstable H.S., 5:39.67

2011 Grimsby S.S., 5:22.32

2012 Holy Cross Catholic S.S., 5:40.35


 

Girls Senior Single – Ana Tamas Knecht Trophy

1976 Barbara Zuzelo, Harriton, 5:03.4

1977 Courtenay Padgett, T.C. Williams, 4:48.7

1978 Dene Maloney, Germantown Friends, 6:23.5

1979 S. Irving, South Kent H.S., 6:35.4

1980 Arch.Prendergast, 6:30.5

1981 Nora Nichols, T.C. Williams, 6:23.6

1982 Rumsen, Fairhaven, 6:14.2

1984 Lakeport H.S.,6:49.0

1985 Lower Merion H.S., 6:22.5

1986 Oyster River, 6: 51.7

1987 Oyster River, 6:31.12

1988 Ridley College, 6:07.2

1989 Mac Arthur, 6:22.44

1990 Holy Cross, 6:36.08

1991 Courtney Castle, Ridley College, 5:56.34

1992 Courtney Castle, Ridley College, 6:46.12

1993 Anna Porter, Moses Brown, 7:19.60

1994 F. Neil, Ridley College, 5:57.17

1995 Buffy Alexander, Holy Cross Secondary School, 6:14.8

1996 Leigh Ann Niven, A.N. Meyer Secondary School, 6:50.38

1997 Suzanne Groves, Savannah Country Day School, 7:03.82

1998 Suzanne Groves, Savannah Country Day School, 5:56.40

1999 Caryn Davies, Ithaca H.S., 5:54.95

2000 Caryn Davies, Ithaca H.S., 5:26.43

2001 Girls Prep, 6.10.05

2002 No race due to weather

2003 E.L. Crossley S.S., 5:54.12

2004 Katherin Strzalkowski, St. Catherines S.S., 6:56.58

2005 Katherin Strzalkowski, St. Catherines S.S., 6:05.60

2006 Alyssa Perry, Haddonfield H.S., 6:38.33

2007 Kathryn Schiro, Grissom H.S, 6:04.80

2008 Emily Eiffert, Honeyoye Falls H.S. 6:37.23

2009 Nicole Bielawski, Friends Academy, 6:31.32

2010 Sydney Boyes, Governor Simcoe S.S., 5:55.37

2011 Erin Snelgrove, Denis Morris H.S., 5:31.84

2012 Eliza Frank, Park School, 5:45.36


 

Girls Single – 1/4 Dash

1961 Kathy McGovern, Hallahan Catholic, 1:44.5


 

Girls Junior Single – Nora C. O’Rourke Memorial Trophy

1978 Joan Konopka, Mt. St. Joseph’s Academy, 6:15.5

1995 Liz Shannon, Mt. Carmel, 6:34.4

1996 Katie Modolo, Denis Morris H.S., 6:17.10

1997 Jen Carter, St. Francis H.S., 7:06.75

1998 Jen Carter, St. Francis H.S., 5:53.00


 

Adaptive Doubles – Isabel Bohn Trophy

2005 Hatboro-Horsham H.S., 4:52.02

2006 Hatboro-Horsham H.S., 5:02.6

2007 Bishop McDevitt H.S., 2:50.9

2008 Abington H.S., 4:49.50

2009 no race

2010 no race

2011 no race

2012 no race